Ubezpieczenie majątku zawiera w swojej ofercie wiele elementów, które są warte do przeanalizowania. W tym artykule skupimy się na ubezpieczeniu domu. Co tak naprawdę możemy ubezpieczyć i w jakie formie?
Co wchodzi w skład ubezpieczenia domu?
Towarzystwa Ubezpieczeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i mają w swoim portfelu do zaoferowania dwa warianty: ryzyka nazwane i All Risk. Na jednej polisie możemy ubezpieczyć dom wraz z wyposażeniem oraz budynek gospodarczy, garaż czy inne rzeczy wchodzące w skład majątku klienta.
Poniższa ilustracja przedstawia 3 podstawowe definicje: czym jest dom, stały element i ruchomość domowa. Ważne, aby każdy posiadacz bądź osoba zakupująca polisę domu zapoznała się z poniższymi pojęciami.
Na tej samej polisie można ubezpieczyć garaż, budynek gospodarczy czy budowlę.
Budynek gospodarczy jest budynkiem, który posiada fundamenty i nie ma funkcji mieszkalnych, oraz nie należy do gospodarstwa rolnego (jest inny produkt na budynki w gospodarstwie rolnym, niebawem ukaże się artykuł na łamach naszej strony). Natomiast budowla to obiekt nie związany z gruntem. Może to być instalacja fotowoltaiczna czy też fontanna w ogrodzie.
Warianty ubezpieczenia
Jak wcześniej było wspomniane, Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują dwa warianty: ryzyka nazwane oraz allrisk. Oba produkty różnią zakresem oraz ceną.
Zaczniemy od tańszego wariantu: ryzyka nazwane. Jak sama nazwa wskazuje jest to produkt, który w Ogólnych Warunkach ma opisane ryzyka i tylko te są objęte ochroną.
Możemy znaleźć takie ryzyka jak:
Natomiast wariant All Risk obejmuje wszystkie zdarzenia oprócz wyłączeń, które są zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. W większość Towarzystw Ubezpieczeniowych są wyłączone szkody umyślne, działania wojenne, terroryzm, strajk, działania energii jądrowej czy działania zwierzyny np. kuny. Również szkody nie są objęte ubezpieczeniem gdy ubezpieczający jest w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków.
Jest to zachęcający wariant dla klientów. Klient będzie miał większą pewność co do wypłacenia odszkodowania. Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, które są trudne do określenia a tym samym gwarancja wypłaty odszkodowania się zwiększa.
Do polisy można dobrać ubezpieczenie Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym.
Ten produkt dotyczy sytuacji, w którym klient wyrządzi szkodę osobie trzeciej. Ubezpieczenie chroni Cię w przypadku gdy np. w mieszkaniu pękła rura w łazience i zalejesz sufit sąsiadowi piętro niżej czy twoje dziecko przypadkiem piłką zbije sąsiadowi okno.
Na jaki okres czasu mogę ubezpieczyć?
Towarzystwa Ubezpieczeń oferują ubezpieczenia na rok lub na 3 lata. W rocznej polisie składki można zapłacić w całości przy zawieraniu ubezpieczenia lub rozdzielić na 2 czy nawet 4 raty. Podobnie jest przy polisach 3-letnich. Klient może opłacić polisę z góry lub rozdzielić na 3 raty (co roku) lub na 6 rat (co pół roku). Trzeba liczyć się z tym, że jeśli wybierzemy na raty to zwiększa się składka całkowita do opłacenia.
Podsumowując, oba warianty ubezpieczenia są interesujące, jednak najlepszą opcją jest All Risk. W tym przypadku nie będzie obaw co do wypłaty odszkodowania, a tym samym ubezpieczony może spać spokojniej.